icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Ile wody dziennie
Dieta

Ile wody dziennie należy pić?

Woda w organizmie człowieka pełni niezwykle ważną funkcję. Aby organizm był odpowiednio nawodniony, należy stale uzupełniać go wodą. Do oceny tego, ile wody dziennie warto pić istotne jest uwzględnienie bilansu wodnego. Dowiedz się, czym on jest oraz jakie napoje można do niego wliczać. 

Czym jest bilans wodny?

Bilans wodny traktowany jest jako różnica pomiędzy ilością dostarczanej do organizmu wody, a tą, która jest przez niego wytwarzana. Aby wszystkie narządy dobrze funkcjonowały, należy utrzymać go w odpowiednim stanie. Wartość wskaźnika powinna przyjmować niezmienną liczbę 0, co świadczy o tzw. normie. Bilans wodny oznaczony jako 0 oznacza nic innego jak to, że przyjmowana woda jest wydalana dokładnie w takich samych ilościach. 

Każdy organizm działa inaczej, dlatego istnieje kilka czynników mających wpływ na to, w jaki sposób oraz w jakich ilościach ulatuje woda z organizmu. W tym przypadku bierze się pod uwagę takie kwestie, jak:

 • przebyte choroby,
 • płeć,
 • wiek,
 • masa ciała,
 • obecność lub brak aktywności fizycznej,
 • środowisko,
 • dieta.

Ile wody dziennie pić?

Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, przyjmuje się, iż minimalna dawka wody, jaką powinien spożywać człowiek dorosły to ok. 2,5 litra. Podkreśla się jednak, iż w przypadku zwiększonej potliwości, aktywności fizycznej, dawkę tę należy znacznie powiększyć. Pod uwagę należy wziąć także pogodę. W trakcie upałów wskazuje się, że organizm potrzebuje zdecydowanie więcej płynów. Niekiedy wodę można zastąpić innymi napojami. Ważne jednak, aby były one na bazie naturalnych składników, które w żaden sposób nie są szkodliwe. Idealne będą między innymi produkty On Lemon, których skład jest zdrowy i sprawdzony. 

Dlaczego trzeba pić dużo wody?

Podkreśla się, iż dobrze nawodniony organizm funkcjonuje o wiele lepiej niż ten, któremu nie dostarcza się odpowiedniej ilości płynów. Woda jest bowiem potrzebna do prawidłowego działania wszystkich narządów wewnętrznych, a także umożliwia zachowanie zdrowej i pięknej skóry. 

Dużo uwagi warto poświęcić bilansowi wodnemu. Nie należy bowiem doprowadzać do momentów, w których będzie on ujemny. Kiedy ilość wody, jaką organizm wydala, jest mniejsza niż tę, którą się mu dostarcza, może dojść do odwodnienia. W takim przypadku można spodziewać się objawów typu:

 • ból głowy,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • osłabienie,
 • pojawienie się chorób.


W celu uniknięcia pogorszenia się stanu organizmu dobrze jest więc zachować minimalną dawkę wody, jaką wskazują specjaliści. Niekiedy dietę można urozmaicić również o inne propozycje. Trzeba się jednak liczyć z tym, że posiadają one małą lub dużą zawartość cukru czy innych niekorzystnych składników. Nie należy więc ich nadużywać. Znacznie lepiej wybrać produkty z naturalnym składem. Świetnie sprawdza się świeżo wyciskany sok lub zielona herbata. Idealne są również produkty pobudzające takie jak Matchbata, która nie tylko świetnie nawadnia, ale posiada również właściwości oczyszczające.