icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

kasza jaglana na słodko
Przepisy

Kasza jaglana na słodko – pyszny deser dla każdego – jak przygotować?

Słodkie desery poprawiają nam humor. Ważne, aby zastosować w nich zdrowe produkty i koniecznie gustownie udekorować np. owocami lub innymi jadalnymi dodatkami. W tym artykule poznasz przepis na pyszną kaszę jaglaną na słodko, która może być podawana z powodzeniem na przyjęciach okolicznościowych.

Kasza jaglana na słodko z owocami i czekoladą – przepis

Składniki:

– kasza jaglana 2 szklanki,
– miód płynny do polania deseru,
– wiórki czekolady do posypania wierzchu kaszy w pucharkach,
– listki czekoladowe ozdobne, jeżeli deser ma być podany na zimno,
– owoce sezonowe lub mrożone w całości,
– szczypta soli
– 4 łyżki oleju.

Sposób wykonania:

Zaczniemy od ugotowania kaszy. Odmierzoną kaszę jaglaną płuczemy na sitku pod bieżącą wodą. Aby pozbyć się lekkiej goryczki z kaszy, przelewamy ją wrzątkiem i dopiero teraz zrzucamy ją z sitka do garnka. Zalewamy wrzącą wodą, solimy delikatnie, dodajemy olej, lekko trzeba zamieszać i gotujemy pod przykryciem. Od momentu zagotowania się wody zmniejszamy palnik do minimum i trzymamy na bardzo małym ogniu około 15 – 20 minut. Pamiętajmy, aby kaszy nie mieszać w trakcie gotowania, ponieważ ziarenka się posklejają.

Uprażona kasza powinna być sypka i słodka sama w sobie, ale jeśli lubimy deser słodszy, dodajemy miód. Słodzić należy z rozwagą. Jeżeli przyzwyczajeni jesteśmy do picia gorzkiej herbaty, to podane proporcje miodu lub cukru mogą okazać się zawyżone, a nawet zbędne. Kaszę jaglaną przekładamy delikatnie do pucharków, polewamy miodem (opcjonalnie), posypujemy wiórkami czekoladowymi i dekorujemy owocami. Mogą to być jagody, winogrona bezpestkowe, maliny, truskawki, śliwki, pokrojone w plasterki mango lub w kostkę ananasy z puszki i inne.

Jakie wartości odżywcze ma kasza jaglana?

Deser jaglany to pełnowartościowa porcja odżywczych składników, takich jak białko, witamin E, wit. z grupy B, lecytyna oraz żelazo, krzem i miedź. Jest on doskonałym pokarmem dla osób z celiakią i chorujących na anemię. Kasza jaglana jest bowiem wolna od glutenu, a zawarte w niej żelazo jest łatwo wchłaniane przez organizm. Kasza ta wysusza flegmę w stanach zapalnych śluzówki nosa. Przyczynia się zatem do udrażniania kanalików nosowych w przebiegu kataru.

Kasza jaglana na słodko odżywia również mózg, który potrzebuje do myślenia i zapamiętywania oraz do innej pracy oprócz lecytyny i pozostałych ważnych składników, także cukrów. Natomiast dzięki zawartym w jagłach krzemu w postaci krzemionek, jedzenie kaszy regularnie przyczyni się do poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci oraz zapobiegnie demineralizacji kości. Na koniec jeszcze jedna ważna wiadomość: kasza jaglana (ale bez dodatku rafinowanego cukru) sprzyja odchudzaniu.