icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

wino
Dieta

Ile kalorii jest w każdym gatunku wina?

Chcesz cieszyć się winem, ale bez rujnowania diety? Na szczęście wino to nie tylko kalorie, ale też cenne wartości odżywcze. Wino posiada przeciwutleniacze, obniżające poziom cholesterolu i ma udowodniony pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Jakie wino jest najmniej kaloryczne?

Kaloryczność wina leży przede wszystkim w jego zawartości cukru. Co więcej, niski cukier zwykle świadczy o lepszej jakości trunku. Dlatego wybierając wytrawny trunek nie tylko zadbasz o linię, ale skorzysta też Twoje podniebienie.

Dokładna ilość kalorii różni się w zależności od szczepu i proporcji pozostałych składników, ale uśredniona kaloryczność pomoże Ci w podjęciu decyzji. 

Najlżejsze są wina wytrawne, a najwięcej kalorii dostarczają wina deserowe.

Ile kalorii zawiera wino czerwone?

Typowy kieliszek czerwonego wina wytrawnego dostarczy Ci około 82 kcal. Czerwone półsłodkie zawiera już blisko 105 kcal. Natomiast czerwone słodkie skrywa od 128 kcal do nawet ponad 200 kcal.

Ile kalorii zawiera wino białe?

Wino białe wytrawne to częsty wybór wśród osób odchudzających się. Porcja wytrawnego wina zawiera w przybliżeniu 79 kcal. Smakosze wina białego półwytrawnego powinni liczyć z około 97 kcal, a słodkiego z co najmniej 112 kcal.

Białe wytrawne wino pasuje również do dietetycznych potraw, np. ryby gotowanej na parze, sałatki albo grillowanych warzyw.

Ile kalorii zawiera wino różowe?

Kieliszek wina różowego zawiera mniej więcej 85 kcal. Oznacza to, że by spalić kalorie jednej lampki potrzeba 11 minut jazdy na rowerze.

Ile kalorii zawiera wino musujące?

Wino musujące to polecany wybór alkoholu dla osób na diecie. 

Porcja wina musującego zawiera około 72 kcal.

Przy wyborze Prosecco, szampana czy Cavy postaw na jego wersję Brut.   

 
Jaki rodzaj alkoholu ma najwięcej kalorii?

Im wyższa zawartość alkoholu, tym więcej kalorii. Piwo to około 43 kcal/100 ml, wino w granicach 80-100 kcal, ale już wódka to dwa razy tyle kalorii. Nie sprzyjają diecie też whisky – 250 kcal czy rum – 230 kcal. 

Jak nie przytyć od wina?

Kieliszek wina diety nie zrujnuje, ale warto pamiętać, że alkohol może spowalniać metabolizm. 

Dlatego uważaj na to, co jesz podczas degustacji.  

Zamiast rezygnować ze spotkania przy winie ze znajomymi, przed udaniem się do baru wyjdź na energiczny spacer albo połącz dwie przyjemności – wino i taniec.  

Osoby na diecie powinny zainteresować się także winem bezalkoholowym. Wersja bez procentów może zawierać nawet o 70% mniej kalorii niż jej wyskokowy odpowiednik.

Lampka wina bezalkoholowego wytrawnego dostarczy Ci zaledwie 12 – 15 kcal!