icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

przyprawy korzenne
Kulinaria

Przyprawy korzenne – przegląd właściwości

Przyprawy korzenne znane są ze swojego intensywnego aromatu. Warto jednak wspomnieć, iż mają duże właściwości prozdrowotne i pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Dlatego też warto włączyć je do swojej diety, by wzmocnić zdrowie.

Czym są przyprawy korzenne?

Przyprawy korzenne są aromatyczne i rozgrzewające. Tak naprawdę nie ma definicji na to, czym są przyprawy korzenne. Jest to na pewno grupa przypraw, która charakteryzuje się określonym smakiem i zapachem.
Bardzo popularną przyprawą korzenną są goździki. Jest to niezastąpiony dodatek do kompotów, grzanego wina lub przetworów. Niekiedy stosuje się je do marynowania mięsa, a nawet do wypieku ciastek. Goździki posiadają cenne substancje odżywcze, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto wykazują działanie przeciwbólowe i często żuje się je przy bólach zębów.
Kolejną przyprawą korzenną jest gałka muszkatołowa, która wywodzi się z Indonezji. Jest często stosowana w kuchni, gdyż sprawia, że potrawy nabierają doskonałego smaku i zapachu. Idealnie komponuje się z mięsem, rybami i owocami morza. Ponadto stosuje się ją jako dodatek do ciasteczek i pierników. Warto wiedzieć, iż gałkę muszkatołową należy dodawać pod sam koniec gotowania lub pieczenia, gdyż traci ona szybko swój aromat.
Cynamon jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw korzennych. Jest to idealny dodatek do ciastek, pierników oraz innych deserów. Często dodaje się go także do napojów, w tym najczęściej do grzanego wina lub rozgrzewającej herbaty z miodem, cytryną i goździkami. Podobnie jak inne przyprawy korzenne, tak również cynamon, posiada wiele składników, których spożywanie ma właściwości prozdrowotne. Potwierdzono badaniami, iż spożywanie cynamonu przyczynia się do zredukowania poziomu glukozy we krwi. Dlatego też osoby chorujące na cukrzycę powinny włączyć cynamon do codziennej diety. Co więcej, cynamon ma także właściwości przeciwzapalne, dlatego też łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przyprawy korzenne – kurkuma

Kurkuma jest przyprawą korzenną o wyjątkowym aromacie. Oprócz tego cechuje się intensywną, żółtą barwą, za którą odpowiada obecność substancji zwanej kurkuminą. Naukowcy od lat badają właściwości kurkumy. Okazuje się bowiem, że są one imponujące. Kurkuma obniża cholesterol i glukozę we krwi. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. Badania dowiodły nawet, iż kurkuma łagodzi objawy bólowe u pacjentów chorujących na WZJG, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Kupując przyprawy korzenne warto wybierać tylko te, które zawierają wyłącznie rośliny korzenne, bez dodatkowych substancji, takich jak: cukier i mąka pszenna. Tylko wtedy produkt będzie mógł spełniać w stu procentach oczekiwania smakowe i zapachowe.