icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Lifestyle

Miażdżyca – choroba, której należy zapobiegać wielotorowo i na różne sposoby

Miażdżyca naczyń krwionośnych to bardzo podstępna i szkodliwa choroba. Może ona doprowadzić do zawałów, wylewów, amputacji kończyn czy poważnych wad i zaburzeń w pracy serca. Dlatego, by jej przeciwdziałać, potrzebna jest dieta antymiażdżycowa.

Czemu dieta w przypadku miażdżycy jest tak niezwykle ważna?

Po pierwsze, bo dzięki niej spada poziom złego cholesterolu. Po drugie ona sprawia, że nie tworzą się tak zwane blaszki miażdżycowe, które z czasem prowadzą do gorszego przepływu krwi lub nawet całkowitego zatkania żył w nogach i nie tylko. W wyniku miażdżycy mogą zostać uszkodzone nerki i mózg ludzki. Dlatego warto zapobiegać miażdżycy jak najwcześniej. A nic nie zrobi tego skuteczniej niż dieta antymiażdżycowa.

Co wolno jeść, będąc na diecie antymiażdżycowej?

Po pierwsze chude mięso, razowy chleb i ryby. Są one cennym magazynem kwasów Omega-3. Po drugie wskazane są białka jajek, oleje roślinne i rośliny strączkowe. Nie zaszkodzi także, gdy sięgnie się po orzechy włoskie, siemię lniane i płatki owsiane.

Bez ograniczeń praktycznie można jeść owoce i warzywa. One są mało kaloryczne, a zawierają przy tym mnóstwo witamin i antyutleniaczy. To one są głównym wrogiem miażdżycy. Dzięki antyutleniaczom blaszki miażdżycowe nie mają warunków, aby się tworzyć i osadzać w naczyniach krwionośnych.

Czego nie można nadużywać przy miażdżycy?

Na pewno produktów wysoko przetwarzanych. Zawierają one dużo złego cholesterolu oraz ulepszaczy smaku. Poza tym należy unikać słodyczy, smażonych potraw i dań typu fast- food. Niewskazane są także słodkie napoje i nektary.

Trzeba też ograniczyć słodkie desery i słone przekąski typu paluszki czy chipsy. Przy miażdżycy warto także zrezygnować z palenia tytoniu oraz picia alkoholu. Oba te nałogi tylko zaostrzają objawy miażdżycy i powodują, że jest ona jeszcze bardziej niebezpieczna.

Czy miażdżycę można pokonać innymi metodami niż dietą?

Ależ tak. Miażdżycy można zapobiec- uprawiając ruch. Wtedy spada poziom złego cholesterolu, a serce i mózg są lepiej dotlenione i ukrwione. Miażdżycę leczy się także farmakologicznie. Wystarczy przyjmować preparaty, które usprawniają krążenie krwi i zapobiegają nagłemu wzrostowi ciśnienia tętniczego. Miażdżyca bazuje na tym, że zatyka żyły.

Trzeba zatem dbać, by nie chorować, nie marznąć i by za długo nie pozostawać bez ruchu. Wtedy żyły będą drożne i nie będzie w ich wnętrzu złogów cholesterolowych. Miażdżycy można przeciwdziałać, pijąc ziółka. One wypłukują szkodliwe tłuszcze z organizmu i obniżają poziom cukru we krwi.