icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Lifestyle

Jaka jest najlepsza wyciskarka do soków wolnoobrotowa?

Wyciskarka do soków wolnoobrotowa, to bardzo przydatne narzędzie, jakie przyda się w każdej kuchni. Soki z kartonów są zjadliwe, tylko pod względem zawartości elementów wzmacniających, nie oferują za dużo. Z kolei, szklanka dobrego i zdrowego soku świeżo wyciskanego, zakupiona w restauracji lub knajpie, może kosztować chociażby kilkanaście zł. W tym kontekście wolnoobrotowa wyciskarka do soków okazuje się niezwykle dobrym sprawunkiem. Jak funkcjonuje takie narzędzie?

Jak funkcjonuje wyciskarka do soków wolnoobrotowa?

Sercem wyciskarki wolnoobrotowej jest walec, który odpowiada za miażdżenie, a następnie za wyciskanie wyciągu z danych elementów. Pewne wyciskarki zaopatrzone są w specjalne osłony, dzięki którym w parę sekund wyczarujesz przyjemne kremy, aromatyczne musy i choćby makaron. Jak sama nazwa sugeruje, wyciskarka działa wolno. Urządzenie w ciągu jednej minuty robi jakieś 100-120 obrotów. Przedłuża to, co prawda, czas wykonywania napoju, jednak to tylko taki sposób obrabiania warzyw oraz owoców pozwoli oszczędzić większość elementów wzmacniających.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa – pionowa lub pozioma?

Pod względem budowy wyciskarki wolnoobrotowe można rozłożyć na pionowe oraz poziome. W wyciskarce poziomej cylinder ślimakowy znajduje się w pozycji poziomej wobec wlotu wsadowego. Znaczy to potrzebę ciągłego wciskania produktów, jakie ślizgają się na poruszającym się walcu. Wyciskarka do soków wolnoobrotowa pozioma sprawdza się odpowiednio w przygotowywaniu napoi oraz smoothies z warzyw liściastych – kierunek wyciskania jest od miejsca łączenia wałka do jego końca, zatem włókna nie przesuwają się z niego, natomiast wyciskarka nie odcina się.

Wyciskarka a sokowirówka

Wyciskarka wolnoobrotowa to narzędzie służące do uzyskiwania wyciągu z warzyw, owoców, i choćby ziół lub warzyw liściastych. Jak sama nazwa znaczy, jest to aparat wolnoobrotowy, lub taki, jaki do osiągnięcia napoju stosuje małej szybkości napędu. Sok otrzymujemy, kiedy owoce oraz warzywa są w wyciskarce gniecione, natomiast nie kruszone. Z kolei odpowiednia sokowirówka najpierw gniecie elementy na wyciąg za pomocą obecnych w niej ostrzy, i następnie prasuje wyciąg ze zdobytej w ten sposób owocowo-warzywnej masy przez uciskanie jej do sitka. Wyciskarki/wytłaczarki do napoju są to maszyny wolnoobrotowe. Niezwykle znanym i wartym uwagi przykładem jest wyciskarka jednoślimakowa, bowiem stosuje często siłę miażdżenia. Swobodnie zmieniający się oraz wytrzymały cylinder ślimakowy niszczy i wyciska materiał roślinny. Obraca się on, we współzależności od rodzaju, z szybkością choćby do 120 obrotów na minutę. Wynikiem tego jest napój, jaki nie jest napowietrzony a nie nagrzewa się przy wyciskaniu.