icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

zastosowanie mięty pieprzowej
Dieta

Właściwości i zastosowanie mięty pieprzowej

Każdy właściciel przydomowego ogródka powinien koniecznie rozważyć posadzenie w nim mięty jabłkowej. To wieloletnie zioło o pokroju krzewiastym, posiadające miękkie i owłosione liście w kolorze zielonym. Wydziela charakterystyczny aromat jabłkowo-miętowy pobawiony nieprzyjemnej goryczki, z której jest znana tradycyjna odmiana pieprzowa. Co istotne, roślinę można wykorzystywać w celach leczniczych oraz kulinarnych.

Gwarancja dobrego stanu zdrowia

Mięta jabłkowa najlepiej wzrasta w próchnicznej i wilgotnej glebie na rabatach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować ją również w doniczkach na parapecie czy w skrzynkach na tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i w półcieniu. Zawiera sporą ilość witaminy C, witaminy A, magnezu, wapnia i żelaza, w związku z czym jej regularne stosowanie pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Wykazuje silne działanie uspokajające, przeciwwymiotne i antybakteryjne, a dodatkowo eliminuje uciążliwe dolegliwości bólowe związane z żołądkiem, wątrobą czy jelitami. Na uwagę zasługuje też z pewnością fakt, że omawiane zioło:

  • stabilizuje pracę układu trawiennego (poprzez zwiększanie wydzielania soków)
  • przyspiesza leczenie groźnych infekcji dróg oddechowych (w tym przypadku zalecana jest inhalacja bądź nacieranie klatki piersiowej)
  • niweluje nieprzyjemne uczucie zapchanego nosa i osłabia kaszel
  • łagodzi stany zapalne zlokalizowane w różnych częściach ciała 
  • efektywnie zapobiega skurczom mięśni (co ma ogromne znaczenie dla osób uprawiających intensywną aktywność fizyczną)
  • ułatwia spokojne zasypianie
  • pomaga w dezynfekowaniu ran

Miętę jabłkową warto spożywać zwłaszcza w formie herbatek rozgrzewających i pastylek przeznaczonych do ssania. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie pozaustne, to do wyboru mamy przede wszystkim gotowe maści oraz olejki eteryczne.

Idealny dodatek do rozmaitych napojów i dań 

Na wstępie należy podkreślić, że mięta jabłkowa z powodu orzeźwiającego charakteru cieszy się zaskakująco dużą popularnością w gastronomii. Przygotowany z jej świeżych liści napar skutecznie przywraca energię i poprawia samopoczucie. Rozdrobnione listki tej rośliny można ponadto z powodzeniem dodawać do chłodnych drinków alkoholowych (na bazie ginu, bourbonu, wódki), owocowych ponczów, lodów, lekkich sałatek, słodkich deserów, gorących zup, pieczonych i grillowanych ryb, farszów mięsnych, pierogów czy wszelkiego rodzaju dipów i sosów. Jak by tego było mało, mięta jabłkowa stanowi doskonałe urozmaicenie robionych samodzielnie czekolad. W branży spożywczej wykorzystuje się ją natomiast powszechnie choćby do produkcji gum do żucia, napojów gazowanych, żelatyn w proszku i syropów.