icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

kuchnia
Kulinaria

Kuchnia molekularna – zastosowanie ciekłego azotu w kuchni

Jeśli choć trochę interesujesz się kuchnią i zmieniającymi się stale trendami, na pewno słyszałeś już kiedyś o kuchni molekularnej. Gdybyś jednak przypadkiem spotkał się z tym określeniem pierwszy raz, pozwól że krótko wyjaśnimy ci na czym ona polega. Kuchnia molekularna to najprościej mówiąc, połączenie sztuki z gotowaniem, oparta na wiedzy o procesach chemicznych i fizycznych jakie wtedy zachodzą. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uzyskać potrawy, które są nie tylko pyszne, ale także ich prezentacja jest dla nas zaskakująca.

Czym jest ciekły azot i w jaki sposób się go pozyskuje?

Ciekły azot to związek chemiczny, w postaci niepalnego i nieszkodliwego dla organizmu gazu. Pozyskuje się go z powietrza w trakcie procesu separacji i wykorzystuje do przechowywania np. próbek laboratoryjnych czy materiałów medycznych. Swoje zastosowanie znalazł on także w nowoczesnej kuchni a z jego niesamowitych właściwości, korzystają już nawet najlepsi kucharze i cukiernicy świata. Ciekawostką jest na pewno fakt, że ciekły azot wrze w temperaturze – 195,8 stopni! Przez to jak niską temperaturę osiąga, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z niego, gdyż potrafi on być naprawdę niebezpieczny. Nieumiejętnie stosowany, może powodować poważne odmrożenia a także oparzenia. Należy zawsze sięgać po specjalne gogle ochronne oraz rękawice, aby uchronić się przed wyrządzeniem sobie krzywdy.

Co zawdzięczamy ciekłemu azotowi i do czego można go wykorzystać?

W kuchni molekularnej, ciekły azot wykorzystywany jest najczęściej podczas przygotowywania deserów, ale nie tylko. Dzięki niemu, w bardzo szybkim tempie możesz zamrozić lody, zioła czy stworzyć potrawy, na których błyskawicznie pojawi się lód, jednak w środku pozostaną wciąż ciepłe. Będziesz zdziwiony, jeśli powiemy ci, że możesz zamrozić nawet sos a on i tak pozostanie płynny w środku? Odkryto także, że desery zamrożone przy pomocy ciekłego azotu, pozostają zdecydowanie bardziej kremowe a doznania smakowe są bardziej pozytywne, niż w przypadku standardowego zamrażania. Ponadto posiadając ciekły azot w kuchni, jesteś w stanie eksperymentować i poznawać nowe smaki, o których wcześniej nawet byś nie pomyślał. Dla przykładu podajmy chociażby możliwość efektownego zamrożenia alkoholu i podania drinków w niecodziennej formie sorbetów. W ciągu chwili możesz też wyczarować bezy, które będą równie chrupiące jak te z najlepszych cukierni. Możliwości jest bardzo wiele, ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Przykładowy deser z zastosowaniem ciekłego azotu – błyskawiczne lody

Jeśli chodzi o składniki, możesz tak naprawdę użyć wszystkiego na co tylko najdzie cię ochota. Nieważne czy bazą twoich lodów będzie mleko kokosowe, śmietanka, jogurt czy wegańska alternatywa tych właśnie produktów. Możesz nawet całkiem je pominąć i stworzyć sorbet o swoim ulubionym smaku. Dodać do niego owoce, zioła a nawet warzywa w wersji bardziej wytrawnej jeśli tylko zapragniesz. Wystarczy, że wybrane przez siebie składniki dokładnie zblendujesz i wymieszasz ze sobą, a do powstałej masy będziesz stopniowo dodawał ciekły azot. Nie wyłączaj jednak przy tym swojego robota kuchennego! Dzięki temu ciekły azot połączy się dobrze z całą bazą twoich lodów. A kiedy tylko osiągniesz konsystencję, która będzie ci odpowiadała, pora od razu zabierać się za jedzenie. Gwarantujemy, że nowe doznania smakowe cię zachwycą a ty sięgniesz po ciekły azot kolejny raz!