icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

sok malinowy
Kulinaria

Sok malinowy – jakie ma właściwości?

Mimo, że sok malinowy nie jest może najbardziej popularnym sokiem na świecie, to cieszy się on dużym zainteresowaniem i sympatią nie tylko ze względu na smak, ale ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Kiedy warto sięgać po sok z malin?

Sok z malin to idealne rozwiązanie na wszelkie przeziębienia czy grypę. Warto po niego sięgać w przypadku choroby, ponieważ zawiera on m.in. naturalny kwas salicylowy, który działa w podobny sposób jak polopiryna czy aspiryna. Sprzyja on poceniu, a co za tym idzie obniża gorączkę. Ponadto olejki eteryczne, które są zawarte w soku działają antyseptycznie i rozgrzewająco, dzięki czemu dzięki niemu o wiele łatwiej można pokonać infekcje.

Sok z malin to także niezwykle skuteczna profilaktyka. Zawiera on dużo witamin, a także innych, cennych związków, które pozwalają podnieść odporność (np. przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników sprzyjających powstawaniu nowotworów).

Wartości odżywcze soku z malin

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że sok z malin zawiera wiele wapnia, magnezu i potasu. Są to bardzo wartościowe składniki, które wzmacniają pracę serca, a także wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i na hamowanie miażdżycy.

Potas to związek, który pomaga regulować gospodarkę wodną, co znacznie pomaga w przypadku schorzeń nerek czy wątroby. Picie soku malinowego to także skuteczna pomoc w przypadku niedokrwistości. Mogą po niego sięgnąć także osoby, które się odchudzają.

Co zrobić z sokiem z malin?

Sok z malin można stosować na wiele sposobów. Między innymi można go mieszać z innymi sokami, a także dolewać do wody gazowanej, przestudzonej herbaty czy innych napojów. W przypadku choroby, warto go po prostu połączyć z ciepłą wodą – będzie to idealny napój przeciwgorączkowy i napotny. Warto także zaznaczyć, że dorośli często dolewają soku z malin do różnych alkoholi tworząc pyszne i aromatyczne drinki.

Nie każdy wie, że sok malinowy nadaje się do mlecznych koktajli, a łącząc go z żelatyna można stworzyć naturalne galaretki, do których dobrze jest dodać świeże owoce.

Prawdziwe soki z malin

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne jest bardzo dużo napojów, w których zawartość malin jest bardzo niewielka. Zwykle takie produkty składają się z wody, cukru i puree jabłkowego, do którego dodaje się nieco soku z malin. W takich wątpliwych mieszankach, bardzo często pojawiają się także substancje barwiące, sztuczne dodatki smakowe, kwas cytrynowy itd. Trudno więc od takich propozycji oczekiwać właściwości różnych sokom 100% z malin. Warto świadomie dokonywać zakupów i wybierać sprawdzone soki, które będą nie tylko dobrze smakowały, ale także będą charakteryzowały się właściwościami zdrowotnymi.

Warto także zaznaczyć, że sok z malin to nie to samo co syrop z malin, który jest przeznaczony do rozrzedzania wodą. W tym produkcie zawarte jest o wiele więcej cukru niż w soku, jest on także mniej skuteczny i mniej zdrowy.