icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Kuchnia

Jakie meble do kuchni wybrać, by była gustowna i ponadczasowa?

Wybór mebli do kuchni to ogromne wyzwanie. Warto dobrze wszystko przemyśleć, gdyż kuchnia od wielu już lat stanowi serce domu, w którym spędzamy wiele czasu. Jakie meble do kuchni wybrać, by była elegancka i służyła nam przez długie lata?

Zacznijmy od stylu

Jednym z podstawowych zagadnień, które należy uwzględnić w wyborze mebli kuchennych jest ustalenie stylistyki, jak ma panować w naszej kuchni.

Trzeba wiedzieć, że kuchnia otwarta na salon musi być spójna z pokojem dziennym. Zastosowanie innej stylistyki wprowadzi chaos, który nie posłuży mieszkaniu. Wybierając kuchnię tradycyjną możemy zdecydować się na meble rustykalne, prowansalskie, dworkowe czy angielskie. Charakterystyczne dla tych rozwiązań jest wykorzystanie mebli drewnianych, które często są frezowane. Fronty pokryte są patyną, tak by jak najbardziej przypominały meble nadgryzione zębem czasu.

Kuchnia w nowoczesnym stylu będzie wykonana z drewna egzotycznego, co pozwoli na uzyskanie eleganckiego efektu. Bardzo często fronty są laminowane, co pozwala uzyskać efekt połysku, który sprawia, że kuchnia wydaje się większa i bardziej obszerna. W nowoczesnej kuchni często widzimy przeszklenia, dodatki ze stali lub aluminium.

Kolorystyka tworzy klimat

Zastanawiając się, jakie meble do kuchni wybrać nie można zapomnieć o kolorze mebli, które mają ogromne znaczenie. W stylistyce skandynawskiej królują meble białe, szare lub w pastelowych odcieniach. W projektach kuchni retro podstawą jest biel, kolor wprowadzany jest w formie dodatków. W kuchni nowoczesnej lub industrialnej świetnie będą wyglądały ciemniejsze odcienie lub żywy, charyzmatyczny kolor.

Wybierając kolor kuchennych mebli trzeba pamiętać, że mała kuchnia nie powinna być w ciemnej kolorystyce. Jasne kolory sprawią, że kuchnia będzie wydawała się przyjemna, przytulna i jednocześnie większa niż jest w rzeczywistości.

Bardzo ciekawie wyglądają również kuchnie, które łączą dwa kolory. Najbardziej wyraźne zróżnicowanie widoczne jest przy podziale na dolną i górną zabudowę. W nowoczesnej kuchni sprawdzi się połączenie bieli z czernią. Dla osób odważnych ciekawe będzie dodanie mebli w wyrazistym kolorze. Trzeba jednak uważać, gdyż w niewielkiej kuchni może okazać się, że barw jest za dużo, a kuchnia wydaje się pstrokata.

W połączeniach klasycznych często łączymy biel z szarościami, kolorami pastelowymi czy drewnem. Tak zaprojektowane kuchnie są eleganckie, klasyczne i ponadczasowe. Jednocześnie umiejętne łączenie kolorów sprawia, że kuchnia wydaje się ciekawa i niebanalna.