icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Dieta

Jakie witaminy dla osób aktywnych fizycznie?

Bez wątpienia można stwierdzić, że każda aktywna fizycznie osoba potrzebuje odpowiedniej dawki witamin oraz substancji mineralnych. W tym celu powinna spożywać suplement witaminowy, który w swoim składzie będzie zawierał wszelkie niezbędne elementy. Są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego sportowca, dlatego warto o nie w szczególny sposób zadbać.

Witaminy z grupy B

Witaminy dla aktywnych fizycznie powinny w szczególności obejmować witaminy z grupy B. Są one bardzo istotne w przypadku każdego człowieka, a zwłaszcza sportowca. Dlatego powinno się je uwzględnić w swojej codziennej diecie. Witaminy z grupy B są przede wszystkim odpowiedzialne za odpowiedni poziom metabolizmu takich składników jak węglowodany, tłuszcze czy też białka. Dzięki suplementacji tymi witaminami organizm sportowca będzie w pełni sprawnie funkcjonował, co jest bardzo istotne podczas wykonywania intensywnych treningów.

Witamina D

Wśród witamin dla osób aktywnych fizycznie powinna się znaleźć także witamina D. Ma ona przede wszystkim wpływ na mocne kości, dlatego warto ją uwzględnić w swoich codziennych posiłkach. Oprócz tego witamina D utrzymuje na odpowiednim poziomie gospodarkę wapniowo-fosforanową, co jest bardzo istotne w przypadku każdego człowieka, a zwłaszcza sportowca. Wśród innych zalet stosowania witaminy D można wymienić poprawę odporności, co ma duże znaczenie podczas sezonu jesienno-zimowego, kiedy występuje zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji.

Witamina C

Dla osób aktywnych fizycznie bardzo istotna jest również witamina C, która ma duży wpływ na odpowiednią syntezę kolagenu. Dzięki temu sprawia, że nasze stawy są mocne oraz zdrowe, co jest szczególnie istotne podczas wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Dlatego warto w swojej codziennej diecie zadbać o odpowiedni poziom witaminy C, ponieważ jest to niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Dodatkowo witamina C chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników, a także opóźnia procesy starzenia się w komórkach.

Sole mineralne

Na dobrą kondycję osoby uprawiającej aktywność fizyczną mają również wpływ sole mineralne. Wśród nich można przede wszystkim wymienić takie substancje jak sód, chlor oraz potas. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także właściwego przewodnictwa. Dzięki nim utrzymana jest również równowaga kwasowo-zasadowa na odpowiednim poziomie. Dlatego warto zadbać o to, aby sole mineralne dostarczyć do organizmu w optymalnej ilości. Na pewno będzie to korzystne.