icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Kuchnia

Zalety gotowania na parze

W obecnych czasach różnego rodzaju potrawy można przyrządzać na bardzo wiele sposobów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gotowanie, pieczenie, a także smażenie. Jednak w ostatnich latach bardzo popularne stało się także gotowanie na parze. Warto poznać jego zalety i spróbować przygotować tym sposobem swoje potrawy.

Cenne witaminy

Gotowanie na parze jest bardzo polecanym sposobem, który na pewno sprawdzi się w przypadku wielu osób. Przede wszystkim potrawy, które są gotowane na parze nie mają żadnego kontaktu z wodą, a jedynie z parą wodną. Dzięki temu nie tracą w procesie gotowania swoich cennych witamin oraz minerałów, dlatego jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Gotowanie na parze jest znacznie zdrowsze niż gotowanie w tradycyjny sposób, dlatego warto je przetestować dla swojego zdrowia. Gotowanie na parze ma największe znaczenie w przypadku witaminy C, która znacznie się zmniejsza podczas tradycyjnego przygotowywania potraw.

Dodatkowy tłuszcz

Kolejną zaletą gotowania na parze jest brak dodatkowego tłuszczu w diecie. Potraw, które są w ten sposób przygotowywane nie trzeba smażyć, a więc nie ma konieczności dodawania do nich tłuszczu w różnej postaci. Dzięki temu potrawy gotowane na parze wspomagają proces odchudzania, a także zmniejszają we krwi poziom złego cholesterolu. Warto je spożywać w przypadku posiadania różnego rodzaju problemów ze swoją wagą.

Sól w diecie

Potraw, które są przygotowywane na parze nie trzeba również solić, ponieważ nie znajdują się one w wodzie, tak jak to się odbywa podczas tradycyjnego gotowania. Dzięki temu sól nie przechodzi z wody do potrawy, co sprawia, że znajduje się w niej jej mniejsza ilość. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które w szczególności sprawdzi się w przypadku wszystkich osób mających problemy z nadciśnieniem tętniczym krwi. W tej przypadłości nie jest wskazane nadmierne używanie soli, dlatego poleca się przygotowywanie potraw na parze. Na pewno wyjdzie to na zdrowie osobom, które zmagają się z tego rodzaju problemami zdrowotnymi.

Smak potraw

Z całą pewnością można stwierdzić, że potrawy, które są przygotowywane na parze mają fantastyczny smak oraz aromat. Jest on dużo bardziej wyrazisty niż w przypadku przyrządzania tego rodzaju potraw w sposób tradycyjny, dlatego warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem w swoim codziennym żywieniu. Warzywa gotowane na parze są bardzo sprężyste, ponieważ nie pochłaniają nadmiernych ilości wody. Oprócz tego nie wysychają, co polepsza ich fantastyczny smak. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nich nie przylega do garnka i się nie przypala.