icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Lifestyle

Zawartość antyoksydantów w kawie

Z całą pewnością można stwierdzić, że kawa jest w ostatnim czasie bardzo popularnym napojem. Jest ona chętnie spożywana przez bardzo wiele osób, głównie ze względu na swoje korzystne działanie, ale także smak. W kawie można znaleźć szereg aktywnych substancji, wśród których przede wszystkim wyróżnia się antyoksydanty. Warto się dowiedzieć, czym są te substancje, a także jaki mają wpływ na nasz organizm.

Kawa antyoksydanty

W kawie można w szczególności znaleźć takie substancje jak antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Mają one bardzo korzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka, dlatego warto je regularnie spożywać. Przeciwutleniacze przede wszystkim neutralizują wolne rodniki w organizmie człowieka, które są dla niego zdecydowanie niekorzystne. Antyoksydanty również w korzystny sposób opóźniają procesy starzenia się komórek, co sprawia, że zapobiegają pojawieniu się różnego rodzaju chorób. Wśród nich można wymienić nowotwory, chorobę Alzheimera, a także cukrzycę. Antyoksydanty zmniejszają również w organizmie poziom stresu oksydacyjnego, który jest dla niego bardzo niekorzystny.

Źródła antyoksydantów

Źródła takich składników jak antyoksydanty w diecie każdego człowieka mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ tego rodzaju substancje występują w wielu produktach spożywczych. Jednak większość przyswajanych przez organizm przeciwutleniaczy pochodzi z napojów takich jak kawa czy herbata. Dlatego warto je na co dzień spożywać, z korzyściami dla siebie. Kawa zazwyczaj pita jest przez człowieka codziennie, dlatego jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów w codziennej diecie. Inne produkty, które posiadają w swoim składzie tego rodzaju substancje zazwyczaj zjadane są okazjonalnie. Wśród nich można wymienić na przykład różne gatunki jagód.

Zalety kawy

Z całą pewnością można stwierdzić, że codzienne picie kawy ma szereg pozytywnych aspektów. Przede wszystkim kawa zmniejsza ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób. Wśród nich można wymienić cukrzycę typu drugiego, marskość wątroby, nowotwór jelita grubego, a także różnego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo picie kawy zmniejsza ryzyko pojawienia się takich chorób jak Alzheimer i Parkinson, a także w pozytywny sposób wpływa na samopoczucie psychiczne każdego człowieka. Dlatego warto spożywać taki napój jak kawa regularnie, ponieważ jest to bardzo korzystne dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Oprócz tego kawa może nawet zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu nawet o trzydzieści procent.