icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

ocet z malin
Dom

Jakie właściwości ma ocet z malin?

Bez wątpienia najpopularniejszym octem jest ocet jabłkowy. Wielu z nas słyszało o jego cennych właściwościach i na co dzień stosuje go w swojej kuchni. A co wiemy o occie malinowym? To właśnie on ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne powinien znaleźć się w naszych kuchniach. Ze względu na długi proces fermentacji octowej jest biologicznie aktywny, co czyni go produktem prozdrowotnym o wysokiej jakości.

Właściwości octu z malin

Ocet z malin jest znany ze swoich licznych właściwości zdrowotnych. Jest skutecznym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz hamuje utlenianie „złego”cholesterolu. Ponadto ocet malinowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne, a także łagodzi zmiany zapalne i reumatyczne. Może być również stosowany jako profilaktyczny środek w chorobach układu krążenia i cukrzycy.

Ocet malinowy ma również właściwości przeciwnowotworowe. Aktywuje naturalne mechanizmy obronne organizmu, a także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i nadciśnienie. Tradycyjnie przygotowany ocet malinowy jest bogatym źródłem żywych kultur bakterii.

Co jeszcze siedzi w malinach?

Maliny zawierają witaminy C, A, E z grupy B, a także:

  • potas,

  • magnez,

  • wapń,

  • żelazo,

  • fosfor,

  • mangan,

  • cynk.

Ponadto są doskonałym źródłem cennych kwasów organicznych, pektyn oraz błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego i zapobiegającego zaparciom.

Maliny od wieków znane są ze swoich właściwości przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W medycynie naturalnej wykorzystywane są do zwalczania infekcji i przeziębień.

Maliny mają również niski indeks glikemiczny, dzięki czemu są odpowiednie dla diabetyków. Polecane są osobom, które zmagają się ze zbędnymi kilogramami.

Ocet z malin w kuchni

Warto wspomnieć, że oprócz wykazywania właściwości zdrowotnych, ocet malinowy ma również doskonały smak i może być wykorzystywany w kuchni. W połączeniu z oliwą, czosnkiem i pietruszką, nadaje się do przygotowania smacznych marynat do mięs, owoców i warzyw. Może również być używany do przygotowania sosów i sałatek.

Wybierz najlepszy ocet malinowy

Jeśli chcesz zakupić dobrej jakości ocet malinowy, zwróć uwagę na to, aby w jego składzie nie było cukru, drożdży, barwników ani konserwantów. Pamiętaj, że naturalny ocet będzie delikatnie mętny.

Chociaż ocet z malin wykazuje dobroczynne działanie dla naszego organizmu, warto pamiętać, że powinien być stosowany z umiarem i zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmierne spożycie może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak podrażnienie żołądka.