icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Dieta

Niebezpieczne i szkodliwe odchudzanie nastolatków

Życie nastolatków nie jest proste. Młodzi ludzie muszą się dostosować do panujących standardów, zgrać się ze swoimi rówieśnikami. Niestety współczesne standardy są dosyć wysokie, młode pokolenie chce coraz więcej i tego też wymaga od swojego towarzystwa. Każdy kto odstaje od grupy, ma inne poglądy czy wygląd, może stać się społecznym wyrzutkiem. Nic więc dziwnego, że współczesna młodzież nieustannie pracuje nad swoim wyglądem i stara się ze wszystkich sił dopasować do towarzystwa.

Szkodliwe nawyki nastolatków

Jednym z najbardziej szkodliwych nawyków współczesnych nastolatków, jest odchudzanie. Młodzież coraz częściej zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny, każda osoba, która nie jest szczupła i wysportowana, staje się obiektem niewybrednych żartów. Nic więc dziwnego, że teraz młodzież nałogowo się odchudza, co często jest dla nich niebezpieczne. Oczywiście nadmierna waga i otyłość to nic dobrego, taki stan może prowadzić nie tylko do żartów kolegów, ale też do wielu problemów zdrowotnych. W takich sytuacjach należy skorzystać z pomocy dietetyka i trenera personalnego. Niestety coraz częściej młodzi ludzie sami się odchudzają, a że nie do końca wiedzą jak to robić, zamiast sobie pomóc, szkodzą swojemu zdrowiu jeszcze bardziej.

Co może pójść nie tak przy odchudzaniu?

Niewłaściwe odchudzanie nastolatków, może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jako, że nastolatkowie mają marne pojęcie o zdrowym odżywianiu się i prowadzeniu zdrowego trybu życia, w pierwszej kolejności postanawiają się głodzić, by zrzucić zbędne kilogramy. To najgorsze co mogą zrobić, głodówka jeszcze nikomu nie przyniosła nic dobrego. Jedzenie jest potrzebne organizmowi, dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i energii. Głodzenie się powoduje ogromne zmiany w organizmie, poza tym człowiek staje się słaby, apatyczny, bez energii. Poza tym po takiej głodówce przychodzi ogromny apetyt, który zazwyczaj prowadzi do zbytecznego obżarstwa.

Bulimia, anoreksja – problem nastolatków

Tego typu radykalne odchudzanie się u nastolatków, może prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, na przykład do bulimii lub do anoreksji. Anoreksja polega na całkowitym odstawieniu jedzenia czyli nieustannym głodzeniu się. Dziewczyny czy chłopcy, którzy cierpią na anoreksję, są tak bardzo chudzi, że wystają im wszystkie kości, co jest bardzo charakterystyczne. Zaś w przypadku bulimii człowiek obżera się a następnie wywołuje wymioty, by pozbyć się zjedzonego pokarmu. Bulimia jest trudniejsza do wykrycia, bo taka osoba w towarzystwie może dużo jeść, lubi też podjadać słodycze. Nie każdy z otoczenia takiej osoby, zdaje sobie sprawę z tego, co ta osoba robi później ze zjedzonym wcześniej jedzeniem. Bulimię można jednak rozpoznać po tym, że po częstych wymiotach taka osoba ma poszarzałą, odwodnioną skórę, zniszczone zęby i tym podobne objawy. Oba te zaburzenia są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, koniecznie trzeba w takiej sytuacji poradzić się psychologa. Dzięki niemu można znowu zacząć się odżywiać racjonalnie.