icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Kuchnia

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Z całą pewnością można stwierdzić, że kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Dlatego powinna zostać w odpowiedni sposób urządzona. Wiele osób zastanawia się, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię. Warto się tego dowiedzieć i poznać najbardziej sprawdzone sposoby.

Ergonomia

Przede wszystkim podczas urządzania kuchni najważniejszą kwestią jest jej ergonomia. Dzięki temu będzie nam się bardzo wygodnie korzystało z tego pomieszczenia, a także wszystkich przedmiotów, które się w nim znajdują. Kuchnia powinna być również zaprojektowana w sposób bezpieczny, a także mieć odpowiednio rozmieszczone wszystkie sprzęty. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych problemów z pracą w niej, co jest bardzo istotne podczas codziennego funkcjonowania. Na początku powinna się znajdować lodówka, a następnie zlew oraz kuchenka. Warto również pamiętać o odpowiedniej ilości blatu roboczego.

Wybór szafek

W każdej kuchni powinny się znajdować odpowiednio do nas dopasowane szafki oraz schowki. Dlatego należy zastanowić się, na jakich rozwiązaniach nam przede wszystkim zależy. Standardowe szafki mają zazwyczaj sześćdziesiąt centymetrów. Będą one bardzo dobrym wyborem, ponieważ będzie można do nich dopasować większość sprzętów AGD, które znajdują się na rynku. Warto również zadbać o właściwe powieszenie górnych szafek. Powinny się one znajdować około pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt centymetrów nad blatem roboczym.

Wybór sprzętu AGD

Podczas urządzania funkcjonalnej kuchni należy również zwrócić uwagę na odpowiedni wybór sprzętu AGD. Należy się przede wszystkim zastanowić, czy wolimy mieć cały sprzęt zabudowany czy też wolnostojący. Oba rozwiązania z całą pewnością mają swoje wady i zalety. Dlatego podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne preferencje oraz gust. Sprzęt AGD w zabudowie wygląda bardzo estetycznie oraz ciszej działa, co z całą pewnością jest bardzo korzystne. Dlatego warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Oświetlenie

W każdej funkcjonalnej kuchni bardzo istotne jest również oświetlenie. Dlatego powinno być ono w odpowiedni sposób dopasowane do konkretnego pomieszczenia, które pełni rolę kuchni. Lampa sufitowa jest podstawę w kuchni. Jednak powinno się w niej również umieścić dodatkowe oświetlenie, które w bardzo dobry sposób będzie rozjaśniało nam blat roboczy. Dzięki temu będziemy dokładnie widzieć, co się na nim znajduje. Wybierając okap również warto wybrać sprzęt z dodatkową lampką. Sprawi to, że kuchenka będzie dobrze oświetlona.