icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Dieta

Dieta ketogeniczna – jej wady i zalety czyli wszystko co trzeba wiedzieć o tym sposobie odżywiania się

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się rożnego rodzaju diety, które mają sprawić, iż straci się zbędne kilogramy oraz wysmukli ciało. Eksperci od żywienia, wychodząc naprzeciw klientom prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i bardziej zróżnicowanych diet, które szybko zyskują wielu fanów w społeczeństwie. Ostatnio, bardzo modne jest bycie na diecie ketogenicznej. Co to za dieta? Na czym się ona opiera? Jakie są jej wady? Zapraszamy poniżej po więcej informacji.

Dieta ketogeniczna – co to jest?

Osoby, które propagują w społeczeństwie ten rodzaj diety, zgodnie twierdzą, iż jest to innowacyjne podejście do zmiany sposobu odżywiania się. Dieta ta opiera się przede wszystkim na tym, co w innych dietach trzeba wyeliminować (co jest dość kontrowersyjne). Podstawą jej są więc produkty zbożowe czyli wszelkie makarony, chleb, kasze, ziemniaki. Z kolei, tłuszcz, który eliminuje się w większości innych diet – tutaj nie stanowi problemu. Zwolennicy tej diety zgodnie twierdzą, iż tłuszcze takie jak: masło kokosowe, oliwa z oliwek, olej sezamowy czy olej kokosowy przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej (szybciej jest spalana).

Dieta ketogeniczna wady

Dla wielu osób zasady diety są żeby restrykcyjne, by można było jej przestrzegać przez dłuższy czas. Jej przeciwnicy są zdania, iż dieta jest bardzo uboga w cenne witaminy oraz minerały, gdyż całkowicie trzeba wyeliminować z niej warzywa i owoce. Ogromnym minusem tej diety jest brak błonnika, tym samym osoby, które są niej przez dłuższy czas mają ogromny problem z wypróżnieniem się i z zaparciami. Stwierdzono także, że u niektórych osób pojawiły do również problemy skórne (trądzik), problemy z nerkami, trzustką i wątrobą.

Czy jest to dieta dla każdego?

Zdecydowanie nie. Ciężko nawet spotkać dietetyka, który poleca swoim pacjentom przejście na restrykcyjną dietę ketogeniczną. Zazwyczaj, osoby, które samodzielnie chcą zmienić swoje nawyki żywienia, krok po kroku zapoznają się z jej zasadami i wprowadzają w życie. Przez ilość tłuszczu zawartego w diecie – raczej nie sięgają po nią osoby otyłe, które przede wszystkim chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej, a przy spożywaniu tak dużej ilości tłuszczu – dla wielu jest to bardzo trudne. Ponadto, całkowite wyeliminowanie cukru również nie każdemu odpowiada. I choć samo zaprzestanie słodzenia kawy czy herbaty oraz picie słodkich napojów jest możliwe, to jednak całkowicie unikanie sezonów i warzyw dla wielu jest niemożliwe i nie kojarzy się „ze zdrową dietą”, na której można być przez dłuższy czas.