Czy twój kieliszek do wina naprawdę ma znaczenie? Odpowiedź brzmi: absolutne tak! Nawet subtelne różnice w konstrukcji szkła mogą znacząco wpłynąć na to, jak odbierasz ten wyjątkowy trunek. Kształt i styl kieliszka mają wpływ na to, ile powietrza wchodzi w kontakt z winem oraz jak dużo aromatu jest uwalniane i dociera do nosa. Ma to niebagatelne znaczenie w trakcie konsumpcji.
Innymi słowy, nie należy spodziewać się uwolnienia pełni potencjału wina w momencie, w którym pijemy je ze zwykłej szklanki, bo niestety nie mamy pod ręką optymalnych kieliszków. Nie pozostaje zatem nic innego, jak się za nimi rozejrzeć mając na uwadze przedstawione w niniejszym artykule kryteria.
Szerokość miski kieliszka wpływa na wielkość powierzchni wina wystawionej na działanie powietrza. Oddziałuje również na to, jak dużo aromatu wina odczuwa Twój nos. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zapachu w celach degustacyjnych, wybieramy szerszą miskę. W momencie stawiania na piedestale smaku i doznań z nim związanych sięgamy po węższą.
Źródło: Prymus AGD
Wskazówka od nas: Jeśli masz wątpliwości, jaka miska będzie „najbezpieczniejsza”, wybierz średniej wielkości uniwersalny kieliszek przeznaczony do stosowania zarówno w przypadku win czerwonych, jak i białych. Zapewnia sporą przestrzeń do tego, aby napój „oddychał”, dlatego sprawdza się podczas kosztowania większości win.
Czerwone wino
Czerwone wina zazwyczaj wymagają dużej, szerokiej miski, aby jak najlepiej wydobyć ich mocniejsze aromaty i smaki. Te dodatkowo pozwalają na przeniesienie większej ilości aromatów do nosa, a także pomagają napowietrzyć wino podczas picia.
Białe wino
Ponieważ większość białych win ma bardziej delikatny smak i aromat, węższy kieliszek pomaga silniej uwydatnić te cechy. Odsłania również mniejszą powierzchnię wina na działanie powietrza i pomaga zachować ich niską temperaturę (picie ciepłego białego wina w żadnym razie nie jest przyjemnością…).
Musujące wino
Kto od czasu do czasu nie lubi bąbelków w musującym winie? Niemniej to traci nasycenie dwutlenkiem węgla po wystawieniu na działanie tlenu. Aby więc jak najdłużej utrzymać musowanie w nienaruszonym stanie, wybierz wysoką, wąską, żłobkowaną miskę, aby zapewnić winu korzystne warunki do spożycia.
Krawędź kieliszka
Grubość krawędzi kieliszka do wina wpływa na to, jak wino spływa na język podczas jego picia, a tym samym na jego smaku. To kolejny z wielu niuansów dotyczący delektowania się tego napoju, co nie powinno dziwić, w końcu mowa o wielowymiarowym trunku. Uważa się, że cieńszy brzeg lepiej sprawdza się w przypadku białych win. Grubszy, bardziej zwinięty „utrudnia” płynny przepływ na języku, tym samym uwydatniając kwasowość i cierpkość czerwonego wina.
Podsumowanie
Tylko pozornie wybór kieliszka do wina może wydawać się skomplikowany. Wszystko zależy od tego, po jaki wariant butelki najczęściej sięgamy i w jakich warunkach go spożywamy. Przeskok ze zwykłego szkła do „wszystkiego” do tego dedykowanego będzie tego wart, przekonajcie się sami!