icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Czym jest i jak działa zmywarka kapturowa
Kuchnia

Czym jest i jak działa zmywarka kapturowa?

W świecie gastronomii efektywność i precyzja są istotnymi elementami pracy. Nowoczesne kuchnie przemysłowe nie mogą pozwolić sobie na utratę cennego czasu, by realizować podstawowe czynności takie, jak mycie naczyń. Dlatego też jednym z kluczowych elementów wyposażenia stają się zmywarki kapturowe, które w znaczący sposób przyczyniają się do usprawnienia pracy w kuchniach restauracyjnych, hotelowych czy firm cateringowych. W niniejszym artykule opisujemy, czym są zmywarki kapturowe, jak działają i jakie korzyści przynoszą w codziennym funkcjonowaniu lokali gastronomicznych.

Czym jest zmywarka kapturowa?

Zmywarka kapturowa to profesjonalne urządzenie przeznaczone do mycia dużych ilości naczyń w krótkim czasie, w tym również naczyń o większych czy nietypowych gabarytach (pojemniki GN, wysokie garnki i inne). Jest to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które znajduje zastosowanie głównie w sektorze HoReCa (hotele, restauracje, cateringi).

Nazwa „kapturowa” pochodzi od charakterystycznej konstrukcji urządzenia, które posiada kaptur (klapę) otwierany do góry, pozwalający na łatwe załadowanie i rozładowanie naczyń. Specyficzny kształt zmywarek kapturowych pozwala na jednorazowe umycie dużej liczby elementów.

Jak działa zmywarka kapturowa?

Zmywarki kapturowe są projektowane z myślą o szybkości i efektywności. Proces mycia naczyń w zmywarce kapturowej można podzielić na kilka etapów:

  • załadunek – czyli pierwszy etap, w którym brudne naczynia są umieszczane w specjalnych koszach; kosze te są następnie wsuwane do komory myjącej, a kaptur urządzenia należy zamknąć,

  • cykl mycia – w zależności od modelu zmywarki, może być podzielony na mycie wstępne i właściwe; w tym czasie naczynia są spłukiwane wodą z dodatkiem detergentów (płyny do mycia, nabłyszczacze); za równomierne rozprowadzanie środków myjących odpowiadają wewnętrzne ramiona myjące zmywarki,

  • faza płukania – pozwalająca dokładnie usunąć wszelkie pozostałości piany myjącej, realizowana z użyciem gorącej wody (wyparzanie).

Po zakończeniu całego cyklu naczynia nadają się do natychmiastowego użycia – dzięki wyparzaniu niemal natychmiast dochodzi do odparowania z ich powierzchni pozostałości wody, nie wymagają zatem dodatkowego dosuszania.

Chociaż proces mycia naczyń w zmywarkach kapturowych nie wydaje się szczególnie nietypowy czy różniący się od działania zmywarek domowych, to te urządzenia gastronomiczne wyróżniają się niebywałą szybkością działania – standardowo cały cykl trwa bowiem od kilkudziesięciu sekund do 2-3 minut! W tym czasie naczynia zostają dokładnie umyte, zdezynfekowane i gotowe do dalszego użycia. A wydajność samej zmywarki może mieścić się, na przykład, w przedziale zmywania nawet do kilkudziesięciu koszy na godzinę.

Zalety zmywarek kapturowych

Zmywarki kapturowe (na przykład zmywarki kapturowe ze sklepu sklep.technica.pl) mają wiele zalet, które czynią je praktycznie obowiązkowym elementem wyposażenia profesjonalnych kuchni.

Do korzyści korzystania z takich urządzeń gastronomicznych można zaliczyć z pewnością wysoką wydajność pracy – nie dość, że jednorazowo można zmyć dużą liczbę naczyń, to cały proces zamyka się raptem w kilku minutach pracy zmywarki. Specyficzna konstrukcja zmywarki jest do tego ergonomiczna – nie wymaga schylania się, a załadunek i rozładunek są wygodne dla użytkownika.

Korzystanie ze zmywarek kapturowych pozwala również oszczędzać wodę oraz energię elektryczną. Złożone systemy takich urządzeń i odpowiednio skalibrowane dozowniki płynów myjących w sposób automatyczny regulują zużycie środków w trakcie zmywania.

Artykuł sponsorowany