icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Dieta

Dieta cytrusowa i jej przebieg

Dieta cytrusowa jest stosowana aby oczyścić organizm z toksyn oraz przyspieszyć przemianę materii. Dieta ta może trwać jeden dzień lub cały tydzień i opiera się na spożywaniu dużej ilości owoców cytrusowych.

Zalety diety cytrusowej

Dieta ta jest bardzo smaczna oraz zdrowa ze względu na dużą ilość witamin znajdujących się w pomarańczach, mandarynkach lub grejpfrutach. Pektyny znajdujące się w cytrusach oczyszczają organizm z toksyn oraz jelita z resztek pokarmów a także obniżają poziom cholesterolu. Owoce te odpowiednie są do uregulowania gospodarki kwasowo- zasadowej naszego organizmu a dieta opierająca się na cytrusach jest nieskomplikowana.

Tygodniowo dieta cytrusowa

Dieta cytrusowa trwająca tydzień opiera się na owocach cytrusowych, które jeść trzeba do każdego posiłku przez tydzień. Podczas trwania diety należy jeść 2-3 razy dziennie 2 kawałki chleba razowego lub pełnoziarnistego, można je zastąpić 3-4 łyżkami musli z dodatkiem orzechów lub pestek dyni. Do posiłków można dodać gotowaną lub pieczoną w folii rybę albo chudy drób. Produkty te zaopatrzą organizm w białko, które daje uczucie sytości.

Produkty wskazane i zakazane w diecie cytrusowej

Zalecanymi produktami w czasie trwania diety są: grejpfruty, pomarańcze, mandarynki, ananasy oraz cytryny. Prócz owoców cytrusowych jeść można: chudy jogurt naturalny, kefir, drób oraz ryby, kiełki, sałatę, nasiona słonecznika, pestki dyni, musli, produkty wielozbożowe i pieczywo razowe oraz ziarniste a także orzechy i migdały.
Podczas trwania diety należy unikać następujących produktów: tłustych mięs i wędlin, cukrów oraz słodyczy, białego pieczywa, ziemniaków, tłustego mleka i serów żółtych oraz twarogów, cebuli, warzyw strączkowych i jajek. W czasie diety nie powinno pić się kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu.

Jednodniowa dieta cytrusowa

Ta dieta trwa jeden dzień i polega na spożywaniu tylko owoców cytrusowych oraz piciu soków i wody. Dla wielu osób jednodniowa dieta jest wyczerpująca, ponieważ organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej ilości kalorii potrzebnej w ciągu dnia. Najlepiej zaplanować tą dietę na dzień weekendu i pozostać w domu oraz zrezygnować z uprawnienia aktywności fizycznej. Dzień przed zastosowaniem tej diety powinno się zjeść kawałek mięsa, który skropiony jest dużą ilością soku z cytryny. Białko z mięsa i witamina C z cytryny pobudzą hormony w organizmie, które odpowiadają za spalanie tłuszczu. Posiłek ten koniecznie musi być kolacją, ponieważ hormony te uaktywniają się w nocy. Dieta jednodniowa polega na jedzeniu owoców cytrusowych w postaci tradycyjnej jak i formie sałatek lecz bez dodatku cukru czy jogurtu.
W czasie trwania którejkolwiek z diet trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz soków z owoców cytrusowych a także o myciu owoców przed ich spożyciem.