icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

Dieta

Zalety oraz wady wegetarianizmu

Wegetarianizm jest jednym ze sposobów odżywiania się. Polega on w dużej mierze na wykluczeniu ze swojej diety wszelkiego rodzaju wyrobów mięsnych. Dopuszcza jednak spożywanie jaj oraz nabiału, a także innych produktów roślinnych. Warto poznać wszystkie zalety oraz wady tego sposobu odżywiania się, aby stwierdzić, czy jest on dla nas właściwy.

Wegetarianizm za i przeciw

Z całą pewnością można stwierdzić, że wegetarianizm to sposób odżywiania, który ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim ten rodzaj odżywiania w bardzo dobry sposób może zapobiegać pojawieniu się różnego rodzaju chorób, a także opóźnić ich rozwój. Wśród schorzeń można wymienić między innymi hemoroidy, kamicę pęcherzyka żółciowego, a także zaparcia, otyłość, osteoporozę, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Oprócz tego wegetarianie dużo rzadziej cierpią na takie choroby jak nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższony poziom cholesterolu, otyłość brzuszna czy też cukrzyca typu drugiego.

Korzystne składniki

W diecie wegetariańskiej można znaleźć szereg składników, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Na pewno są one częściej spożywane przez osoby na diecie wegetariańskiej niż przez osoby, które na co dzień stosują dietę tradycyjną. Wśród korzystnych dla zdrowia substancji można przede wszystkim wymienić liczne przeciwutleniacze, flawonoidy, likopen, a także selen oraz cynk. Oprócz tego w produktach pochodzenia roślinnego można znaleźć stosunkowo duże ilości błonnika, fitoestrogenów, a także kwasów tłuszczowych. Mają one bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Wady diety wegetariańskiej

Nieprawidłowo stosowana dieta wegetariańska również może być bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy nie jest ona w odpowiedni sposób zbilansowana. Wtedy w naszym organizmie zaczyna brakować podstawowych składników budulcowych, takich jak na przykład białko. Oprócz tego możemy również spożywać zbyt małą ilość żelaza czy też wszelkiego rodzaju witamin. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę, jeśli planujemy przejście na tego rodzaju dietę.

Dieta nie dla każdego

Dieta wegetariańska nie powinna być stosowana przez każdego. Przede wszystkim na tego rodzaju diecie nie powinny być kobiety w ciąży, ponieważ rozwijającemu się dziecku może brakować pewnych składników pokarmowych. Oprócz tego dieta wegetariańska nie jest również polecana dzieciom i młodzieży, a także ludziom w podeszłym wieku. Jeśli nie będzie w odpowiedni sposób zbilansowana to może mieć wpływ na pogorszenie ich kondycji zdrowotnej.