Delikatny smak pozbawiony charakterystycznych, specyficznych nut oraz ogromna uniwersalność zastosowania – to niewątpliwe cechy, które charakteryzują mąkę orkiszową pełnoziarnistą, uznawaną za jedną z najzdrowszych spośród wszystkich dostępnych mąk. Jej niebywała wszechstronność pozwala używać jej do zagęszczania, gotowania i pieczenia – zarówno dań słodkich, jak i słonych.
Historia orkiszu
Mąka orkiszowa pełnoziarnista wytwarzana jest z pszenicy orkisz, potocznie nazywanej również szpelcem. Cechą charakterystyczną tegoż zboża jest umiejętność dostosowania się niemal do każdych warunków, przez co jej uprawa nie wymaga stosowania szkodliwych środków ochrony roślin czy innych pestycydów.
Jakie posiada właściwości?
Mąka orkiszowa pełnoziarnista cechuje się łagodnym, lekko orzechowym posmakiem, który sprawia, że z sukcesem odnajduje się przy pieczeniu chleba, jak również różnego rodzaju ciast. Może być również wykorzystywana do sporządzenia zakwasu zastępującego drożdże. A co sprawia, że jest tak chętnie kupowana? Głównie przez posiadane właściwości. W orkiszu znajdziemy bowiem duże ilości białka, jest także cennym źródłem błonnika oraz dobrego tłuszczu. W swoim składzie zawiera znaczne ilości witamin, m.in. z grupy B, a także A i E. Obfituje również w cenne dla zdrowia pierwiastki, takie jak: magnez, fosfor, wapń, żelazo czy selen. Co ciekawe, mąka orkiszowa pełnoziarnista może być bez obaw spożywana przez osoby chorujące na cukrzycę.
Jak oddziałuje na organizm człowieka?
Orkisz charakteryzuje się szerokim działaniem. Przede wszystkim, obniża poziom cholesterolu we krwi, zabezpiecza przed infekcjami bakteryjnymi oraz kamieniami żółciowymi. Obfituje w cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, wzmacnia narządy zmysłów i powoduje szybsze uczucie nasycenia. Wypieki z mąki orkiszowej pełnoziarnistej są delikatne w smaku, przez co mogą być spożywane przez chorych po przebytych operacjach oraz po biegunce.
Jak wykorzystać w kuchni?
Mąka orkiszowa pełnoziarnista stanowi chętnie wykorzystywany dodatek przy wypiekaniu chleba oraz bułek. Nie oznacza to jednak, że to jej jedyne zastosowanie w kuchni. Z równie dużym sukcesem może być używana podczas przyrządzania słodkich wypieków. Ciasta, ciasteczka, faworki czy kruche ciastka z wykorzystaniem mąki orkiszowej będą nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Przez wielu wykorzystywana jest także przy lepieniu pierogów, klusek i makaronów, a nawet przy przyrządzaniu ciasta na naleśniki!