icookandlook.pl

blog o diecie, modzie i urodzie

przyprawy do grzanego wina
Przepisy

Jakie przyprawy do grzanego wina użyć, aby skutecznie się rozgrzać?

Przyprawy do grzanego wina poprawiają jego smak oraz silniej rozgrzewają organizm od środka. Ciepłe wino z przyprawami to doskonały trunek w czasie długich nocnych spotkań na świeżym powietrzu w ogrodzie lub tarasie w bloku oraz wypadów za miasto pod namiot.

Czym się rozgrzać, gdy nie ma ogniska? – Grzanym winem z przyprawami

Wino samo w sobie pobudzi krążenie, ale gdy jesteśmy zmarznięci lub mamy zamiar spędzić w miłym towarzystwie noc na powietrzu, warto postarać się o coś jeszcze. Zwłaszcza będzie to konieczne w miejscu, gdzie nie wolno palić ogniska. Sięgnięcie po grzane wino z dodatkiem przypraw sprawdzi się tutaj w stu procentach. Także zimą po skończonym kuligu.

Urządzenie nastrojowego wieczoru na tarasie w wieżowcu również może być umilony grzanym winem z przyprawami. Dzięki temu napojowi będzie nam zdecydowanie cieplej niż po zwykłej gorącej herbacie. Znając korzystny wpływ czerwonego wina na organizm, możemy sobie na niego pozwolić, aby wieczorne spotkanie na balkonie upłynęło w miłym nastroju bez szczękania zębami z zimna (noce wiosną i nawet latem potrafią nas wychłodzić, a co dopiero zimą).

Jakie przyprawy do grzanego wina będą idealne?

Doskonale sprawdzą się w winie na gorąco przyprawy korzenne. Podnoszą aromat i smak czerwonego wina oraz mają właściwości rozgrzewające. Warto zatem wyposażyć kuchnię w takie przyprawy jak laski cynamonu cejlońskiego (lub zwykłego), anyż, goździki, wanilia, kardamon i gałka muszkatołowa.

Możemy użyć całej gamy bukietowego smaku i zapachu tych przypraw, ale nie jest to niepodważalnym wymogiem. Możemy mieć tylko niektóre z nich, a już podniesiemy walory smakowe wina oraz wpłyniemy na silniejsze rozgrzanie wychłodzonego organizmu. Dobrze jest również wcisnąć do wina sok z cytryny lub dodać płynny miód. Sok malinowy również może się tutaj przydać.

Jaki alkohol wybrać na grzane wino z przyprawami?

Do grzanego wina wybieramy trunek, który jest już przeznaczony do przygotowania gorącego specjału wtedy, gdy jesteśmy daleko poza domem i mamy ograniczone możliwości przyprawienia trunku tak jak zrobilibyśmy to, będąc we własnej kuchni. Te wina mają w zasadzie w sobie wszystko, wystarczy je tylko podgrzać w kociołku przy ognisku lub nad kuchenką turystyczną.

Gdy mamy zaplecze kuchenne tuż w zasięgu ręki, możemy wykazać się kunsztem kulinarnym i przygotować grzane wino od podstaw. Do tego celu wykorzystujemy wino czerwone, białe lub cedr. Muszą one być w wersji słodkiej lub półsłodkiej, by nie wymagały już dodatkowego słodzenia. Jeżeli jednak unikamy cukru i nie spożywamy miodu i zależy nam na tym, aby nawet naturalnych cukrów było w grzanym winie jak najmniej, sięgnijmy po wino wytrawne.